Splendid

by PremRock & Talpas

/
  • Streaming + Download

    Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.

      name your price

     

1.
(free) 02:52
2.
(free) 03:46
3.
(free) 03:48
4.
(free) 03:24
5.
(free) 03:58
6.
7.
(free) 03:26

about

V roce 2011 navštívil americký rapper PremRock v rámci své evropské tour poprvé Českou republiku. Tenkrát napsal na koleni ve studiu u Olivera Lowe svou sloku do skladby Money, Bullshit, Life, Smile a tak se poprvé setkal s beaty, které lezou z MPCčka Talpasovi. Ještě ten samý rok se do ČR znovu vrátil a v rámci několika společných show se s Talpasem seznámil osobně. Tam někde se zrodil ten nápad udělat několik společných skladeb. V loňském roce se na světlo dostal první singl "Love Of The Drum", který předurčil jak zhruba bude společný projekt znít. Upřímně, syrově a bez zbytečných omalovánek. Když se PremRock do naší země vrátil díky evropské tour ještě jednou, a zatím naposled, natočil další 4 skladby přímo zde a poslední 2 skladby 7trackového Ep udělal opět doma za mořem. Je rok 2013 a je to tady!. Chomutovsko-brooklynská spolupráce je hotová a dostala název "Splendid".

Děkujeme všem, kteří spolupracovali na této desce: Honza Peroutka, Jan Ptáčník, Marian Jaslovský, Pavel Sušanin, Oliver Lowe a Petr Klementis.

----------

In 2011 US rapper PremRock visited Czech Republic for the first time. Back then, in Oliver Lowe's studio, he wrote his verse for the track Money, Bullshit, Life, Smile and that was the moment he first heard the beats coming out of Talpas's MPC. That same year he came back and during a few shows he got to know Talpas personally. From that originated the idea of working together. 2012 saw the release of the first single, Love Of The Drum, foreshadowing the sound and feeling of their project. Raw and direct, without any posh nonsense. During his last visit, PremRock layed down the vocals on four more tracks and recorded two more back home. It's 2013 and the time has come! Chomutov 2 Brooklyn collaboration is ready to hit hard with their 7 track EP called Splendid.

Thanks to all who participated in the creation of this EP: Honza Peroutka, Jan Ptáčník, Marian Jaslovský, Pavel Sušanin, Oliver Lowe and Petr Klementis.

credits

released September 15, 2013

Artwork by Jasný Design
Mix & Master: Cracker studio
A&R: Jiří Kupilík
© Everydays
2013

tags

license

all rights reserved

about

Everydays Czech Republic

Czech independent label!

contact / help

Contact Everydays

Streaming and
Download help